XII. KERÜLETI TURUL SZOBOR KÖRNYEZETÉNEK RENDEZÉSE

  • 2021 Pályázat I. helyezés

  • Annus Kriszta, Dénes Eszter, Kedves Zsófia

A tükörben látható kép – a tükröződés mértékétől, a felület helyzetétől függően – lehet elnagyolt vagy tűpontos, hű vagy épp ellenkezőleg, elmosódott, szépítő vagy éppen torz. A tükör szembesít minket a valóság valamennyi vetületével, olykor azzal is, amit nem akarnánk látni. Így a többszempontúság eszközeként, a maga teljességében képes megmutatni a valóság képét. Titokzatos és elgondolkodtató, mert a képek áthatásaival a különböző nézőpontok egyszerre lehetnek jelen. Érzetek, érzések gyűjteménye válik megragadhatóvá, a valóság bonyolult szövetét követve. A turulszobor posztamens helyett tükröződő vízfelületen áll. A tükörkép metaforáját követve, hátterét finoman megtört, különböző mértékben tükröződő felületek adják. Ezáltal a figyelem a turul szimbolikájának összetettsége irányul, egyben lehetővé válik a hozzá kötődő emlékezet többrétegű megnyilvánulása. . A különböző tükörképek együttes, egymás mellett való megjelenése, a közös befoglaló víztükör az összetartozás szimbóluma, ami a különböző nézőpontok elfogadó egymásmellettiségét emeli ki. Az üzenet az egyoldalú, vagy egymást kizáró történelemszemlélet helyett a türelem, a nézőpontok elfogadása és közösségtudat kialakulása.

A közösségtudat az új tér használatában is megjelenik. A szobor központi helyzetének megváltoztatásával és az eddigi, a militáris jelleghez illeszkedő szögletest felváltó puha vonalvezetéssel egy hívogató, szemlélődésre, pihenésre, átközlekedésre és közösségi használatra egyaránt alkalmas, élhető, hívogató teret alakítottunk ki. A szobortalapzat megszüntetésével a szobor a térszínre került, új, a szakrálist és a profánt ötvöző kontextusba ágyazva. Felülírva a meglévő egyiránypontos térszervezést, a turulszobor egyszerre válik a környezet észrevétlen részévé, és válhat drámai erejűvé – függően a befogadói nyitottságtól.

A támfalas lépcsőzés helyett alacsonyabb rézsűk és egyenletes lejtés kialakítására törekedtünk, melynek során a meglévő koros fák eredeti szintjükön maradtak. A tér fő alkotóelemei a cserjék helyett a fák és az utat követő évelőágyak, nagyobb egybefüggő füves területekkel. Ezáltal a tér egésze átláthatóvá vált, míg az autóforgalom felől védettebb pozíciót kapott.

A tereplejtésből adódóan két, íves vonalvezetésű corten szalag rejti a nagyobb támfalakat. Felülete ívesen döntött, az állandó illetve az időszakos kiállításnak alkalmas. Ezáltal a kiállító felület összehangoltan jelenik meg a térelemekkel. A szobor egy perem nélküli, fokozatosan mélyülő vízmedencében áll, közvetlenül nem érinthető meg. A vízmedence szélei növénykiültetéssel átmenetet képeznek a zöldfelületek felé.

A terep kialakítását a meglévő koros és értékes faállományhoz igazítottuk, melyek eredeti szintjükön maradtak. A magasabb cserjék kiiktatásával és a nagyobb egybefüggő, kisebb rézsűkkel megtámasztott zöldfelületek kialakításával a tér egésze átlátható. A szobor közvetlen környezete esetében a nyitott ív mellett a töredezett háttér is belátást enged.

Previous
Previous

Dunavarsány

Next
Next

Nagykovácsi