DUNAVARSÁNY - EGYESÍTETT MÓDSZERTANI INTÉZET
2022 Kiviteli terv
Tájépítészet: Kedves Zsófia
Építészet: Horváth Zoltán, Horváth Gergely
A Dunavarsányba tervezett Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény és Szakiskola azoknak a sajátos nevelési igényű gyermekeknek, tanulóknak az óvodai nevelését, alapfokú iskolai és szakiskolai nevelését-oktatását látná el, akik az e célra létrehozott gyógypedagógiai, konduktív pedagógiai nevelési-oktatási intézményben, óvodai csoportban, iskolai osztályban, szakiskolai osztályokban eredményesebben foglalkoztathatók.
Az előzetes szakértői egyeztetések alapján az iskola udvarát két részre osztottuk. Az óvoda udvar és az iskolaudvar egy alacsony kerítéssel és két kapuval, cserjés és fás növénysávval elválasztva két térrészre különül el egymástól. Az óvoda udvar a kapukon keresztül megközelíthető az iskolások számára is. A 45 cm-vel megemelt bejáratokat egy lépcsővel és rámpával megközelíthető ’zsibongó’ udvar és színpad kapcsolja össze egy térrésszé.
Az óvoda udvar játszókerti részét a hátsó bejárat felől lépcsőn és az épület melletti rámpán lehet megközelíteni. A játszókert három nagyobb részre van elkülönítve, ahol nagyjából hasonló darabszámú, de egy kicsit más funkciójú integrált játszószereket helyeztünk el. Az összes játék mintás öntöttgumi burkolaton áll, minden egységben egy burkolatba süllyesztett homokozóval. A gumiburkolatot egy körbejárható kismotoros pálya határolja a növényzet felé. A nagy burkolt felületet középen egy ’mezítlábas’ út szeli ketté – itt különböző anyagminőségek jelennek meg (kő, cementbe ágyazott kavics, homok, fű, víz stb.) Ezt a kis keresztutat gyepes, cserjékkel, fákkal ültetett növényzet határolja. A játszókert egy kapun keresztül kapcsolódik az iskolások kertjéhez. A játékokat a fák kifejlődéséig napvitorlák árnyékolják.
Az épület teraszai felé található egy burkolt rész, ahol fedett kiülőket helyeztünk el kinti foglalkozásokhoz. Minden csoportszoba előtt gyepes rész található egy-egy árnyékoló fával, alatta pad-asztal. A térhatáron térkő burkolatú járda vezet a zsibongótól a játszókertig. Az iskolaudvar a lépcsők alatti burkolt felületen folytatódik, itt van lehetőség a ’nézőtér’ elhelyezésére. A nagyobb burkolat felületet egy kiemelt növénykazetta választja el az iskolások játszókertjétől. Ez a kiemelt kazetta körben ülőfelülettel ellátott. A zsibongó felé egy támfal kiegészítéssel egy szabadtéri tanteremet alakítottunk ki a növénykazettához kapcsolódva.
Az óvoda felőli térhatároló növénysáv mentén folytatódik a térkő burkolat járdaként egészen az udvar hátsó felében elhelyezett sportpályáig. Ehhez a szilárd burkolathoz kapcsolódnak az egyes játékok: integrált hintaállvány és egy kombinált mászóka, fekvő libikóka, integrált homokozóasztal, süllyesztett trambulin, mászóka, fészekhinta, álló libikóka, kerekes székes hintaállvány. A játékok alatt akadálymentes öntött gumiburkolat található. A kertek különböző pontjain elhelyezett hangzó játékok segítenek a gyerekeknek tájékozódni a térben. A sportpálya is öntött gumiburkolatú, a felfestések a focin és a kosárlabdán kívül különböző csapatjátékokra is alkalmassá teszik a pályát. A járda folytatása stabilizált kavicsburkolatú pihenőben folytatódik fedett kiülőkkel, paddal, asztalokkal. Az épület szakiskolai szárnya után, a másik tervezett iskola udvara felé alakítottuk ki az iskolások tankertjét magaságyásokkal, pad-asztal kombinációkkal kültéri órákhoz. Az iskolaudvar többi része díszkertként kerül kialakításra lombos fákkal, lombhullató és örökzöld cserjékkel, évelőágyásokkal, ahol a szakiskolásokat lehet oktatni a kertápolási munkákra. A bejárati előtt található a speciálisan kialakított parkoló. A főbejárat előtt egy közterületnek átadott tér kerül kialakításra, ahol jövet-menet lehet várakozni, találkozni, beszélgetni.